Partner: Logo KobietaXL.pl

Henryk Jordan 1842-1907
Był twórcą tzw. ogródków jordanowskich czyli kompleksów sportowo rekreacyjnych. Był to ewenement na skale światową, ponieważ w tamtych czasach nikt nie myślał o rozwoju psychoruchowym dzieci ani odpoczynku dla dorosłych.

Tadeusz Borowicz 1847-1928
Zajmował się głównie nowotworami, bakteriami, patofizjologią oraz terminologią medyczną. W 1874 roku odkrył pałeczkę duru brzusznego. Jako pierwszy opisał komórki Browicza-Kupffera, czyli komórki gwiaździste układu siateczkowo-śródbłonkowego w naczyniach krwionośnych wątroby oraz komórki okruchonośne Borowicza w sercu. Jest również twórcą teorii powstawania żółtaczek oraz budowy początkowych fragmentów dróg żółciowych.

Walery Jaworski 1849-1924
Był pierwsza osoba, której udało się zaobserwować i opisać bakterię Helicobacter pyroli. Niestety jego odkrycie przeszło niezauważone, ponieważ nie udało mu się wyhodować bakterii w warunkach laboratoryjnych

Samuel Goldflam 1852-1932
Temu polskiemu neurologowi medycyna zawdzięcza bardzo wiele. Jako pierwszy opisał miastemię, chorobę neurologiczną inaczej zwaną choroba Erba-Goldflama. W roku 1900 opisał objaw wstrząsania nerek (tzw. objaw Golfama) służący do rozpoznawania kamicy nerkowej.

Józef Polak 1857-1928
Dzięki niemu w Polsce wprowadzono obowiązek szczepień przeciwko ospie.

Ludwik Hiszfeeld 1884-1954
Odkrywca prawa dziedziczenia grupy krwi. To on wprowadził oznaczenie grup krwi jako 0, A, B i AB. Oznaczył również czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego (za co był nominowany do Nagrody Nobla). Jest również ojcem seroantropologii, dziedziny nauki zajmującej się  badaniem różnic serologicznych między ludźmi.

Tadeusz Tempka 1885-1974
Twórcą polskiej szkoły hematologicznej. Był pionierem badań cytologicznych szpiku kostnego przy pomocy nakłucia mostka i biopsji śledziony. Jako pierwszy opisał komórki białaczkowe, określane niekiedy jako komórki Tempki-Browna. Jego imieniem zostało nazwane źródło w Krynicy Zdrój znane dziś jako szczawa wodorowęglanowo-żelazista "Tadeusz”, która to znakomicie leczy niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Jan Nielubowicz 1915 -2000 i Tadeusz Orłowski 1917-2008
Ta para w 1966 roku dokonała pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki ze zwłok.

Edmund Nartowicz 1928-2015
Interesował się głównie kardiologią i nefrologią. To on stworzył system konsultacji telefonicznych z przesyłaniem wykresów EKG z domu pacjenta.


Zygmunt Chodorowski 1938-2018
Stworzył pierwszy w historii nefrologii model do badania ciśnienia w świetle torbieli nerki oraz opracował hipotezę etapowej progresji miażdżycy.

 

 

Tagi:

nauka ,  medycyna ,  lekarz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót