Partner: Logo KobietaXL.pl
Żółknięcie trawy jest często pierwszym sygnałem świadczącym o jałowości gleby. Trawy, choć wydają się wytrzymałe, wymagają pielęgnacji jak każda inna roślina. Gdy w glebie zaczyna brakować substancji odżywczych, trawnik szybko traci zdrowy wygląd. Żółty kolor jest jednym z pierwszych alarmujących objawów. Kłopoty z glebą mogą również prowadzić do rozwoju chorób. Jeśli żółknięcie trawy zauważasz na wiosnę, zazwyczaj oznacza to zbyt niski poziom azotu. W takim przypadku pomoże nawożenie trawnika kompostem lub specjalnymi odżywkami zawierającymi azot lub żelazo. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń producenta nawozu — przesadzenie z ilością może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do żółknięcia trawy.
 
Niewłaściwe, zbyt agresywne lub częste nawożenie trawnika również może prowadzić do żółknięcia trawy. Niektóre nawozy, takie jak saletra amonowa, mogą w nadmiarze zatruwać rośliny i ich korzenie, powodując obumieranie. Podobnie działa mocz zwierząt — psów i kotów. Aby uniknąć zniszczenia trawnika, miejsca narażone na działanie moczu należy obficie podlać wodą, aby związki mineralne wniknęły w głąb gleby.
 
Jednym z najczęstszych powodów żółknięcia trawnika jest niedostateczna ilość wody, zwłaszcza podczas letnich fal upałów. W takich warunkach codzienne podlewanie staje się koniecznością. W przeciwnym razie trawnik szybko zaczyna usychać i pojawiają się na nim żółte, przesuszone połacie trawy. Skuteczną metodą ograniczającą utratę wilgoci jest niekoszenie trawy przez jakiś czas. Wyższe źdźbła lepiej zatrzymują wilgoć w glebie.
 
Zbyt intensywne koszenie jest prozaicznym, ale bardzo częstym powodem pogorszenia kondycji trawnika. Im mocniej przycinamy swój zielony dywan, tym brzydziej wygląda. Niskie koszenie powinno odbywać się jedynie raz, na wiosnę. Każde kolejne nie powinno tak agresywnie wpływać na trawę, w przeciwnym razie trawa może szybko stracić dobrą formę.
 
Innym zagrożeniem dla trawnika są szkodniki, takie jak pędraki. Ich obecność można łatwo zauważyć, gdyż trawnik żółknie i odchodzi od gleby płatami. Szkodników zwalcza się specjalnymi preparatami do oprysków lub roślinnym wywarem z wrotyczu.
 
Ostatnią przyczyną problemów z trawnikiem są choroby grzybicze, które często pojawiają się w porze deszczowej lub gdy gleba jest zbyt podmokła i źle napowietrzana. Aby im zapobiec, warto dobrze przygotować teren przed założeniem trawnika, wyrównać wszelkie niecki i przygotować lżejszą glebę podkładową, wymieszaną z piaskiem. Jeśli jednak ten etap jest już za nami, możemy po aeracji i wertykulacji trawnika, sezonowo podsypywać go delikatnie piaskiem i dbać o jak najlepszą przepuszczalność gleby. W przypadku powtarzającego się problemu można zastosować specjalne preparaty ochrony roślin.
 
Zarządzanie trawnikiem nie jest łatwe, ale z odpowiednią wiedzą i dbałością, można cieszyć się pięknym, zdrowym i zielonym dywanem przez cały sezon.
 
 
 
 
 
 

Tagi:

ogród ,  porady domowe ,  trawnik , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót