Partner: Logo KobietaXL.pl

Admirał Marynarki Wojennej William McRaven – dowódca amerykańskich operacji specjalnych, w swojej książce „Make Your Bed” pięknie napisał, dlaczego warto ścielić rano łóżko:

„Jeśli będziesz ścielić łóżko każdego ranka, wykonasz pierwsze zadanie. Da ci to odrobinę poczucia dumy i zachęci cię do wykonania kolejnego zadania, a potem kolejnych i kolejnych. Pod koniec dnia jedno ukończone zadanie zamieni się w wiele ukończonych zadań. Pościelenie łóżka utwierdzi cię także w przekonaniu, że małe rzeczy w życiu mają znaczenie”.

Znawcy tematu twierdza, że kiedy już zmusisz się do pościelenia łóżka, twój mózg zostanie zmotywowany do kolejnych zadań. Szybko uporządkujesz sypialnię, zrobisz śniadanie, lepiej zacznie się twój dzień w pracy. Jeśli natomiast zostawisz bałagan na łóżku, nawet w schludnej sypialni będzie panował rozgardiasz. To też będzie miało na ciebie wpływ po powrocie do domu. Tymczasem ten z pozoru błahy nawyk może odmienić twoje życie.


Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku” uważa wręcz, że ten drobny gest pozwala zaangażować się w inne produktywne działania i daję wiarę, że można przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Psychologowie wskazują też na fakt, że życie w bałaganie nie wpływa dobrze na nasz nastrój, nie pozwala na pełne wykorzystywanie swoich możliwości. Bałagan na zewnątrz przytłacza i w dużej mierze odzwierciedla nasze wnętrze.

Porządek pomaga w redukcji stresu, a dezorganizacja może osłabić naszą zdolność koncentracji. Dzięki pościelonemu łóżku masz pozytywne nastawienie do siebie i swojego domu, co dodatkowo prowadzi do złagodzenia ciężaru emocjonalnego. Gretchen Rubin w swojej książce „The Happiness Project”, pisze, że ta drobna, poranna czynność po przebudzeniu zapewnia jej poczucie szczęścia. I pewnie coś w tym jest, bo badania, w którym wzięło udział 68 000 uczestników, wykazały, że osoby, które codziennie ścieliły łóżka, czuły się bardziej zadowolone z życia i czuły się lepiej fizycznie niż osoby, które tego nie robiły.

 

Ale nie chodzi wyłącznie o szczęście. Codzienne ścielenie łóżka może wydawać się banalne, ale daje poczucie, że masz kontrolę nad przynajmniej jedną rzeczą w swoim życiu. Ważna jest też świadomość, że samodzielnie podejmujesz decyzję, która poprawia twój komfort, masz na to wpływ i potrafisz w swoim postanowieniu wytrwać.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto pościelić łóżko, jest fakt, że ta czynność pomaga lepiej spać. Osoby, które poświęcają czas na ścielenie łóżek, mają o 19% większe szanse na dobry sen w porównaniu z tymi, które tego nie robią. Kiedy zaś spisz dobrze, istnieje większe prawdopodobieństwo, że schudniesz i będziesz bardziej efektywny.

 


Pościelenie łóżka trwa zaledwie kilka minut. Warto więc popracować nad tym, by robić to każdego ranka. Jak widać jest sporo zalet wynikajacych z tego prostego nawyku. Im bowiem więcej dobrych nawyków w naszym życiu, tym lepsze się staje nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

Źródła:


https://www.happiness.com/magazine/inspiration-spirituality/why-make-your-bed-every-day/

 

https://www.nectarsleep.com/posts/why-should-you-make-your-bed/

 

 

 

Tagi:

psychologia ,  łóżko ,  ścielenie łóżka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: