Partner: Logo KobietaXL.pl

Mimo, że jest tylko fragmentem starej rzeźby, to Chrystus z Mijaran należy do najważniejszych dzieł sztuki katalońskiej z czasów romańskich. Kiedyś rzeźba znajdowała się w kościele Świętej Marii w Mijaran, ale kościól został zniszczony w 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. Chrystus zniknął i znalazł się dopiero w 1940 roku w Szwajcarii. Wtedy wrócił do Doliny Aran, ale do kościoła w Vielha.

Historycy sztuki są zdania, że ocalały fragment jest częścią wielkiej rzeźby, pochodzącej z warsztatu w Erill. Charakterystyczną cechą dzieł katalońskich z tamtej epoki było przedstawianie Chrystusa w otoczeniu złoczyńców, którzy zawiśli w tym samym czasie na krzyżach. Nie wiadomo, gdzie dokładnie usadowiona była cała rzeźba - przypuszcza sie, że na stalowej belce w głównej nawie kościoła.

 

Bardzo ciekawa jest twarz Chrystusa - inna niż zazwyczaj przedstawiana w sztuce religijnej. Tu ma typowo chasydzkie rysy i pejsy, co świadczy o jego żydowskim pochodzeniu. Niewątpliwie jest to dzieło unikatowe i warte zobaczenia.

 

Tagi:

podróże ,  zdjęcia ,  świat ,  Chrystus z Mijaran , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót