Partner: Logo KobietaXL.pl

Czerwiec to miesiąc, który przynosi nam wyjątkowo piękne dni pełne słońca i coraz cieplejsze noce. To czas, gdy możemy siać i sadzić wiele kwiatów, warzyw, oraz bylin. Warto jednak przestrzegać terminów poszczególnych nasadzeń. Niektóre gatunki warzyw, jeśli zostaną wysiane w czerwcu, dadzą marne plony i zamienią się jedynie w dekoracje ogrodu.

 

Ogród w czerwcu to także miejsce, gdzie możemy sadzić drzewka i krzewy owocowe z bryłą korzeniową. Choć wiosna była miesiącem bardzo pracowitym, w czerwcu wciąż możemy ubogacać nasze grządki i rabaty kolejnymi roślinami. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki coraz lepszej pogodzie.

 

W czerwcu na grządkach wysadzamy sporo warzyw. Dzięki sprzyjającym warunkom – wyższej temperaturze i lepszemu nasłonecznieniu – rośliny wschodzą bardzo szybko. Możemy w tym czasie zasadzić między innymi cukinię, cykorię, patison, ogórki, okrę, kukurydzę, kabaczek, koper włoski, sałatę łodygową, endywię, buraki ćwikłowe, fasolę szparagową, rzeżuchę, majeranek, tymianek, bazylię, miętę i cząber.

 

Początek lata to również dobry moment na wysianie wielu kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Możemy zdecydować się na nasadzenie nagietka, maciejki, lwiej paszczy, groszku pachnącego, cynii, łubinu, aksamitki, nasturcji, pelargonii, bakop, lobelii, surfinii, petunii, werbeny, malwy, niezapominajek, naparstnic, stokrotek, maku syberyjskiego, dzwonków ogrodowych, laku pachnącego, bratków, goździków brodatych, dzwonka karpackiego, sasanki, orlika, szałwii omszonej, smagliczki, rudbekii, jeżówki, miechunki rozdętej, astera alpejskiego, dziewanny, ostróżki, krwawnika i żurawki.

 

Wszystkie rośliny zasadzone lub wysiane w czerwcu potrzebują naszej pomocy, czyli regularnego podlewania. Nie zapominajmy również o regularnym odchwaszczaniu grządek i rabatek oraz pikowaniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nawożenie stosujemy dopiero po paru tygodniach, gdy rośliny już się dobrze ukorzenią. Rośliny jednoroczne zakwitną jeszcze do końca tego lata.

 

Przez cały miesiąc można sadzić wszystkie drzewka i krzewy owocowe zakupione w doniczkach, czyli takich, które zostały ukorzenione w donicy z glebą. To zbyt późny termin na wysadzenie roślin z tzw. odkrytym korzeniem, nie przyjmą się.

Dzięki odpowiednim pracom ogrodniczym w czerwcu nasz ogród może stać się prawdziwym zielonym rajem. Pamiętajmy jednak, że każda roślina wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji, aby mogła cieszyć nas swoim pięknem.

 

Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/kalendarz-ogrodnika-co-sadzic-w-czerwcu-w-ogrodzie/3wf2kvd

Tagi:

ogród ,  porady domowe , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót